понеділок, 1 квітня 2019 р.

...продовжуючи тему теорема Менелая та Чеви....

Теорема Менелая та Чеви невід'ємна складова олімпіадних задач. І тоді у багатьох вчителів виникає питання: "Якщо, в навчальній програмі даних теорем не має, а я хочу поглибити знання учнів, то в яких темах можна ознайомити дітей без суттєвих витрат навчальних годин". Відповідь на це питання ви можете знайдете в статті Богдана Сапсай "Теореми Чеви та Менелая у методичній системі узагальнення та систематизації знань учнів з геометрії" в журналі "Математика в рідній школі" №6, 2018.

субота, 9 березня 2019 р.

Компетентісна школа, яку збираються впровадити в Україні, шкодить суспільству?

Новий Шлях звернувся за поясненням щодо компетентісного підходу, на який планується перевести українську освіту (див. частину 1, де висловлені думки тих, хто підтримує такий підхід; частину 2, де висловлена думка проти; і думку редактора, який теж проти цього підходу), до Роберта Крейгена, професора математики з Університету Манітоби (Канада). Ось що він розповів: “В нижній частині таксономії Блума – класифікації цілей навчання – є механічні навички низького рівня, такі як запам’ятовування формул і фактів. На вершині – такі навички як уява, оригінальні розв’язки і творчість. Компетентісний підхід до навчання концентрується на ключових компетенціях і каже, що студенти повинні мати навички з верхньої частини класифікації, в той час як навички з нижньої – це лише перешкоди на шляху до верхнього рівня. Але дістатися до більш високих рівнів неможливо, не пройшовши нижніх рівнів, так само, як ви можете звести стіни будинку і поставити дах тільки після того, як побудували фундамент. Крім того, вивчення фактів і формул не зашкоджує перспективам студентів – всі великі уми мали гарну і міцну традиційну освіту.

пʼятниця, 8 березня 2019 р.

Дитино-центризм і компетентнісні методи? Принаймні не в математиці.

Якість освіти у канадській середній школі (до 8 класу включно) довгий час була темою для дискусій. Багато вчителів, науковців та батьків критикують її за надмірний акцент на методах, основаних на “дослідженнях” (discovery-based) і викладенні компетенцій, а також на дитино-центризмі, а не на традиційних підходах, центром яких є вчитель, що викладає знання у звичний спосіб, який використовувався історично.

середа, 20 лютого 2019 р.

четвер, 7 лютого 2019 р.

Математик у кожному з нас: чому ми всі вміємо рахувати?


Студенткою Університету Арізони Крісті ван Марль знала, що хоче вивчати психологію, але вона не була певна, до якої лабораторії приєднатися. Поки їй на очі не трапилася листівка: А ви знаєте, що немовлята вміють рахувати?«Я була впевнена, що це неможливо. Діти не знають чисел, і, звичайно, вони не можуть рахувати так, як це роблять дорослі»,  каже Крісті. Але початок було покладено, і ван Марль почала свій шлях вивчення цього питання. Авторка листівки, Карен Вінн, стала її наставницею, і з того часу вони разом опублікували кілька досліджень.

вівторок, 29 січня 2019 р.

III Міжнародна науково-методична Internet конференція «Розвиток творчих здібностей учнів в освітньому процесі з природничо-математичних дисциплін»

Чернігівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти ім. К. Д. Ушинського
Гомельський державний університет ім. Франциска Скорини
Тираспольський державний університет

Згідно з укладеними угодами про співпрацю Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. К. Д. Ушинського з Гомельським державним університетом ім. Франциска Скорини (Республіка Білорусь) та кафедрою дидактики математики, фізики та інформатики Тираспольського державного університету (Республіка Молдова) можуть проводитися науково-методичні конференції, на яких вчені зазначених вище та інших навчальних закладів і наукових установ зможуть повідомляти про результати виконуваних ними досліджень.
Нами вже було проведено дві такі конференції. В електронний варіант її збірок увійшли досить цікаві матеріали учасників з Республіки Молдова, Республіки Білорусь, Російської Федерації, Румунії та України
Збірники матеріалів учасників (в форматі pdf), як і в попередні роки, буде відправлений на електронну адресу кожного учасника конференції.
До участі в конференції запрошуються науковці, здобувачі наукових ступенів, викладачі, вчителі, керівники гуртків та студенти. Зміст доповідей обов'язково має відповідати темі конференції.
Участь у конференції безкоштовна.

понеділок, 21 січня 2019 р.

Математик у кожному з нас: чому ми всі вміємо рахувати?

Студенткою Університету Арізони Крісті ван Марль знала, що хоче вивчати психологію, але вона не була певна, до якої лабораторії приєднатися. Поки їй на очі не трапилася листівка: А ви знаєте, що немовлята вміють рахувати?